27 Nisan 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Kadın Doğum Uzmanı Kumcular’dan Adet Düzensizliği Açıklaması

Dünyam Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Tuncer Kumcular, adet düzensizliği ile ilgili bilgiler verdi. Kumcular, Bayanların 21 gün ile 35 gün arasında adet görmesi lazım dedi.

Kadınlarda görülen adet düzensizliği ile ilgili bilgiler veren Dünyam Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Tuncer Kumcular, Adet düzensizliği ile ilgili tanımlamamız var. İşte bayanlar 21 gün ile 35 gün arasında adet görürler. Bu 21 günde sıklıkla görülürse biz buna sık adet görme diyoruz. 35 günden daha uzun sürede adet görüyorsa biz buna seyrek adet görme diyoruz. Birde adetin miktarı var. Hergün yaklaşık ilk gün 4-5 ped, 2. gün yine yaklaşık 5-6 ped ve sonra gitgide azalarak adet sonlanmaktadır. Eğer ki adet süresi 2 günden daha azsa o zamanda biz az adet görme yada 8 günden daha fazla sürüyorsa ona da fazlaca adet görme diyoruz. Yani bir kadın 2 ile 8 gün arası adet görür. Bayanların 21 gün ile 35 gün arasında adet görmesi lazım. Miktarının da en fazla 5-6 ped olması lazım. Bunun dışındaki adet görme şekillerine adet düzensizliği diyoruz diye konuştu.

Kumcular ayrıca, Adet düzensizliği belirli yaşlarda daha da önem arzetmektedir. Genç bir kız ilk adet görmeye başladığı zamanlarda ilk 3 yıl ve menopoza yaklaştığı dönemlerde düzenli adet göremez. Biz bu dönemlerde düzensiz adetleri miktarı fazla değilse fizyolojik karşılarız. Çokta müdahale etmeyiz ama başka dönemlerde 3 yıl zaman geçmiş adet gördükten sonra adet düzensizliği yaşıyorsa biz hastanın yaşına, kilosuna, boyuna göre tedavi düzenleriz. Adet düzensizliğinde bizim özellikle genç kızlarda karşılaştığımız durum seyrek adet görme ile bazen tüylenme, sivilce, saç dökülmesi ile kendisini göstermektedir. Seyrek adet görme saptanırsa bununla ilgili tedavi programı düzenlenmektedir şeklinde konuştu.

‘Bir kadında eğer adet düzensizliği varsa ilk gebelik şüphesi akla gelmektedir’ diyen Kumcular, Eğer gebelik dışlanırsa daha sonra hastanın kendisine özgü bulguları değerlendirilerek tedavi düzenlenmektedir. Adet düzensizliği olan bir kadın 19 ile 35 yaş arasındaysa medikal tedavilere rağmen sürekli adet düzensizliği devam ediyorsa o zaman ileri incelemede adet düzensizliğinin nedeni araştırılır. Ona göre de tedavi düzenlenir. Yani 35 yaş üstü adet düzensizliğine biz daha ciddi yaklaşırız. Bunun dışında genelde hormonel sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bunların bir çoğunluğu kolaylıkla tedavi edilebilir yöntemlerdir. Yine ilerleyen dönemlerde bu konuda sıkıntı yaşayan kadınlar cerrahi tedavi alabilirler ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Kategorisine Son Eklenen Haberler

 • Ataşehir Arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 22 Ocak 2018 Pazartesi 13:48

  Bir anlığına adamın o kaygan vücudunun üzerine atladığını hayal ederek ...

 • Bursa Arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 22 Ocak 2018 Pazartesi 13:47

  Yalancı! O zaman neden seni öpemiyorum? Bayan escort omuz silkti. Dudaktan ...

 • İzmit arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 8 Ocak 2018 Pazartesi 14:47

  Aşkta Havlu Atma Sanatı ffl O gitmeden önce pislik üvey babamız hapse ...

 • Beşiktaş Arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 5 Ocak 2018 Cuma 13:27

  Şortunun önüne uzanıp kasık bölgesindeki koruyucuyu çıkarınca şort, aslında ...

 • Türkiye’nin en sağlıklı suyu!

  Eklenme Tarihi : 16 Aralık 2017 Cumartesi 14:30

  Türk tüketicisini ambalajda şişelenmiş doğal kaynak suyu ile tanıştıran ...

 • Riyad'taki Suriye toplantısı ertelendi

  Eklenme Tarihi : 21 Kasım 2017 Salı 9:09

  Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yarın başlaması planlanan ...

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü